Genç Yazılar
Genç Hikayeler
Genç Şiirler
Genç Makaleler
Genç Fikirler
Genç Mizah
Haftanın Genç Yazısı
Genç Yazarlar Komitemiz
Üyelik İşlemleri

mail.jpg (2821 bytes)

Yazılarınızı göndermek için tıklayın

 
 
Gönderen  
Kitap Adı Kırık Hayatlar  
Yazarı Halit Ziya UŞAKLIGİL(M.Can ILIMAN 9-B 102 10.Özet)  
Türü / Gönderilme Tarihi ROMAN 10.06.2007

                                                    KIRIK HAYATLAR

 

            Ömer Behiç ve  Vedide evli iki çocukları olan ,mutlu bir hayat yaşayan bir aile kurmuşlardır. Ömer Behiç İç Hastalıklar Uzmanı bir doktor,dürüst bir çok zorluklarla karşılaşmış  zor şartlarda yetişmiş ,acı çekmiş fakat tek isteği diğer  insanların acı çekmemesi. Ondaki bu ruh hali onun doktur olmasına vesile olmuştur.

Ömer Behiç daha mutlu bir yuva kurmak  için ilk olarak kendi evlerinin olmasını ister , ve bunu Vedide ile paylaşır fakat nezaman bitireceğini söylemez süpriz yapmak ister. Bu düşünce o denli çekici gelir ki Vedideye sonunda bekledikleri olacaktı.

Çevrelerinde  birçok, türlü acılar ve elemlerle, türlü gözyaşlarıyla inlemeleriyle kırık hayatlar, çaresiz, hasta; kimi iyilik bulamayacak yaralarla kemirilen , kimi gizli zehirlerle gizli gizli çürüyen hayatlar vardı...Onlar bu kırık hayatların dinç ve canlı mutluluğunu daha belirgin bir duyguyla duyarak, kendilerini düşünen bir haz ile ,bahtiyarlıklarının en tatlı saatlerini pek hoş bir kevser içercesine yudum yudum,süze süze kendilerinden geçmiş bir mahmurluk içinde yaşıyorlardı.

Evi tamamlar,  ailesiyle beraber oraya taşınırlar. Evin kapısına da “Ömer Behiç İç Hastalıklar Uzmanı” diye bir tabela tutturur. Diğer  taraftan  aile hayatının türlü trajik olaylarını ve kirlerini ortaya sererek geçen halk , birbirlerine dost ve bağlı  olmak için  o kadar  sebepler varken , tersine aralarına aldatma ve hainlik uçurumlarını koyan bütün bu karılar- kocalar  Ömer  Behiç’in kafasında  aşırı  bir yaygınlık kazanıyordu. Üzüntü dolu ,gamlı gözler önüne serilen , sayılamaz ,çokluğunun korkunçluğunu hayalin kapsamı bile alamaz;harap yıpranmış evlerden oluşan ,sonsuz bir karanlık ve bozgun

düzlemi biçiminde uzayıp giden siyah bir tablo çiziyordu.

            Ömer Behiç hekimlik kimliğiyle, yalnız hastalarının acılarıyla inleyen , onları acılar çekmekten kurtarmak için insanlık hayatının üstünde bir acıma ve sevecenlik yaşayışı ile yaşayan bir yaratık olurdu. Onu harap eden toplum hayatı idi. Ne zaman sanatının boş zamanları onu toplum hayatının içine sürüklese, özbenliğinde öteki Ömer Behiç ‘in bütün aşk ve sevdasıyla , kimliğin her gözeneğinde  ateşten bir kadın gereksinmesi  yanan yaratığın belirip geliişmesini sezinlerdi.

            Ve bu kimliği ötekini öyle vahşi bir egemenlik kurarak  isteklerine yenik düşürmek , sonunda taşmak isteyen bu çok sağlam sevda emellerine öyle bir kasırga içine atmak isterdi ki , o bu didişmeden hırpalanmış çıkardı. Evliliğine bağlı kalışını kınayarak...

            Ömer Behiç daha sonraları nefsinin hakimiyeti altında  ‘Neyyir’ diye genç bir kızla ilişki kurarak vedideyi aldatmaya başlar. Fakat aklı herzaman ki gibi Vedide’ydi, suçluluk duygusu içinde. Vedide’sini bir elinde Selma’sıyla  öteki elinde Leyla’sıyla , varlığında ululaşmış ve kutsal olan ne varsa onların simgesi demek olan bu kadını –acınıp ağlanılan-öteki kadınlara benzetecek , onuda bir tekmeyle yıkılıvermiş bir dünyanın yıkıntı ve kalıntılarının kenarına devirecekti...

            Aile bağları gün geçtikçe kopma noktasına doğru yol alıyordu.  Ömer  Behiç ruhunda bir genişleme , düşüncesinde bir açılma buluyordu. Birdenbire  gerçek hayatı döndürülüyormuşcasına, kendi kendisini karşısına alarak yanlış yaptığının farkına vardı. Neyyir ile olan ilişkisinin  kapatıp,Vedide’sine geri dönmeye karar verdi. Vedide kendini yine Leyla’sının odasında Kur’an  okumaya vermişti. Ömer  Behiç’in yalvarmalarına aldırış etmiyordu.karşılık vermiyordu. O zaman Ömer Behiç bir eliyle onun namaz örtüsünü çekip açtı.

           

                              ROMANIN BAŞLICA KARAKTERLERİ

ÖMER BEHİÇ              :İÇ HASTALIKLAR UZMANI  VEDİDE ‘NİN KOCASI

VEDİDE                   :ÖMER BEHİǔİN KARISI

ANDELİB                   :SELMA İLE LEYLA’NIN DADISI

SELMA VE LEYLA   :VEDİDE’ NİN ÇOCUKLARI

SABRİYE KADIN     :AŞÇI

 NEYYİR                   :ÖMER BEHİǒLE AŞK YAŞAYAN  GENÇ KIZ

 

 
Genç yazarlar Kulübü / Web Tasarım : Orhancam