Genç Yazılar
Genç Hikayeler
Genç Şiirler
Genç Makaleler
Genç Fikirler
Genç Mizah
Haftanın Genç Yazısı
Genç Yazarlar Komitemiz
Üyelik İşlemleri

mail.jpg (2821 bytes)

Yazılarınızı göndermek için tıklayın

 
 
Gönderen  
Kitap Adı Minyeli Abdullah  
Yazarı Hekimoğlu İsmail*Furkan KOÇAK 9-B/99 (9.ÖZET)  
Türü / Gönderilme Tarihi ROMAN 10.06.2007

Adı : Nuri Furkan

Soyadı : KOÇAK

Sınıfı : 9/B

No : 99

Okulu : Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi

 

                                      Minyeli Abdullah                 (Hekimoğlu İsmail)

 

         Roman kral Faruk’un döneminde Mısır’da geçmektedir. Abdullah adında biri vardır. Annesi Abdullah’tan mektep bitirip devlet memuru olmasını istemektedir.Abdullah mektepin en başarılı öğrencilerinden biri idi. Bir gün öğretmeni Abdullah’ı tahtaya çıkarır. Abdullah’a sorular sorar ancak, Abdullah soruları bildiği hâlde cevaplamaz bundan dolayı öğretmeni Abdullah’a cetvelle vurmaya kalkar. Abdullah öğretmeninin kolundan tutar ve kolunu bırakıp mektepten uzaklaşır. Bir daha mektepe gitmek istemez. Şehirden uzaklaşmak ister ancak annesini düşünür ve kararından vazgeçer. Annesinin gönlünü yapmak için dışardan bitirir.

         Daha sonra Abdullah, çocukluk arkadaşı Sevde ile evlenir.

         Abdullah dinine sadıktı. İlk önce bir kahvehânede çırak olarak çalışır ve garsonluğa yükselir. Garsonluk yaparken bir adamın Abdullah’a kötü bir şey demesine bozulur. Abdullah o adamı döver ve işten ayrılır. Daha sonra matbaacının yanında çalışmaya başlar. Patronu olan Sabri Sadık Abdullah’ı yetiştirir. Onun dini bakımdan zihnini açar. Daha sonra Sabri Sadık Abdullah’ın çok çalıştığını görür ve sevdiği bir arkadaşının yanına götürür. Arkadaşı, Abdullah’ı zat işleri şefi yapar. Annesi bu habere çok sevinir.

Bir gün Abdullah evde dini sohbet yaparken evin kapısı çalınır ve eve polis girer, Abdullah’ı götürürler. Ancak Abdullah’ın bir suçu yoktur. Abdullah’ı sorguya alırlar. Abdullah’a kimin cemiyetindesiniz derler Abdullah’ta İslâm cemiyeti der. Daha sonra sizin başınız kim diye sorarlar. Abdullah’ta Hz. Muhammed der. Abdullah’ın böyle karşılık vermesine sinirlenirler. Abdullah’ı hapishaneye atmadan önce Abdullah’a işkence yaparlar daha sonra Abdullah’ı içeri atarlar.

Karısı ve annesi bu duruma çok üzülür. Ancak Abdullah’ın yapacağı bir şey yoktur. Abdullah hapishaneye girdiğinden beri Abdullah’ın evine kimse gelmez. Sevde de dışardan iyi karşılanmayınca kızının ve oğlunun geleceği için Abdullah’tan boşanır. Abdullah bu olaya hoşgörü ile bakar.

Sabri Bey’in yakın arkadaşı olan avukat Ali, Abdullah’tan kendisinin vekaletini istemektedir. Abdullah’ın da başka çaresi olmaz, kabul eder. Sonra af çıkar ve  Abdullah hapishaneden kurtulur.

Bir gün yolda yürürken hırsızlık yapan bir çocuğu görür. Çocuğu yakalar ama polise teslim etmez, çocukla konuşur ve adının Hüseyin olduğunu öğrenir.

Caminin bahçesinde biriyle daha tanışır onun adı da Halit’tir. Halit’i Abdullah yetiştirecektir. Abdullah, Halit ile Hüseyin’e temel dini bilgiler verir ve onları çok güzel yetiştirir.

Abdullah  hamallık yapmaktadır. Avukat Ali başkan olur ve Abdullah’ı zorla başkomser yapar. Şevki adındaki çocuk evi soymaya gider ve polisler bunu yakalar. Şevki’nin babası  devlette ki üst kademeli kişilerdendir. Şevkinin babası oğlumu bırakacaksınız deyince Abdullah buna sinirlenir ve istifa eder.Ardından da avukat Ali’de istifa eder. Abdullah’ın oğlu olan Bilâl ve eski karısı olan Sevde hanım Mısır’a gelirler. Abdullah ve Sevde Hanım tekrar karşılaşır ve evlenirler.

Abdullah yeniden İslâm’a hizmet etmek için başka ülkelere gider. Otobüsteki yolculara sanayinin nasıl gelişeceğini anlatır.

Abdullah Almanya’ya gider. Almanya’dakilerle konuşur. Adam Abdullah’a içki içer misiniz der, Abdullah’ta bu teklifi reddeder. Adama sorar siz niye içmiyorsunuz diye adamda ben hristiyanım ancak içki içmem der. Sizin oradakiler bizim dedelerimizin yaptığını yapıyor. Buradakiler de tam tersi der. Abdullah bu cevabı duyunca çok üzülür.

Sonra Hollanda’ya gider. Hollanda’ya bakar her taraf ekili dikili bizim orda daha çok toprak var ama, bundan az ekili dikili der. Abdullah bu duruma da çok üzülür.

Mısır’a döner kızı olan Hatice’yi manevi oğlum dediği Hüseyin ile evlendirir.

Bir konuşma’da Bilâl vurulur ve polisler Abdullah’ı alıp götürürler.

 
Genç yazarlar Kulübü / Web Tasarım : Orhancam