Genç Yazılar
Genç Hikayeler
Genç Şiirler
Genç Makaleler
Genç Fikirler
Genç Mizah
Haftanın Genç Yazısı
Genç Yazarlar Komitemiz
Üyelik İşlemleri

mail.jpg (2821 bytes)

Yazılarınızı göndermek için tıklayın

 
Bu yazı 2592 kez okunmuştur.
Sen Öğretmen Olmalısın

SEN ÖĞRETMEN OLMALISIN

   Yanlış yazdığı harfleri düzeltmek için yanına gideceksin. Önce yorgun elleriyle yanlış yazdığı harfi silmeye çalıştığını göreceksin. Yanlışını düzeltemeyince tepesini kemirdiği kalemi uzatacak sana. Tek tek anlatacaksın nasıl yapması gerektiğini.

   Yaramazlık yaparken yere düştüğünü göreceksin,dizi kanayanın yardımına koşacaksın. Gözlerinden süzülürken o masun yaşlar,yarasını saracaksın. Onun narin dizinin acısını kalbinde hissedeceksin. Daha nice gözyaşlarıyla ıslanmış,kırık kalbinde.

   Onun da küçücük kalbiyle aşık olduğunu göreceksin. Temiz kalbinde sevgisini nasıl da büyüttüğünü görecek,onu korumak için kendince aldığı önlemleri izleyeceksin. Sevdiği insanı kıskandığını görünce gülümseyeceksin.

   Zamanla öğretmenlerin kararını eleştirip isyan edişini,onun da artık kendi doğruları olduğunu göreceksin. Kendi doğrularını usanmadan anlattığını,hatta bazen sana karşı geldiğini farkedeceksin.

   Sınavları değerlendirirken onların üzülmemesi için elinden geleni yapacaksın. Sonuçları açıkladıktan sonra birinci olan öğrencinin sevincini gördüğünde mutlu olacaksın. Çocuk aklıyla sahip olduğu güvenin,asaletin o küçücük bedenine ne çok yakıştığını göreceksin. Düşük not alan öğrencilerini teselli edecek,onların gülmesi için çaba sarfedeceksin.

   Yapamadığı soruyu getirdiğinde sorulardan yakındığını,sorunun yanlış olduğunu iddia ettiğini göreceksin. Soruyu çözünce ‘’Teşekkür ederim.’’ demeyi unutup oyuna gidişini sevgi ve anlayışla karşılayacaksın.

   Bazen uzun ve zorlu bir yol olarak nitelendirdikleri çalışmaktan kaçıp, karanlık yollara gittiklerinde dimdik duracakasın karşılarında. Yorgun,zayıf,narin ama iradeli bedeninle.

   Gün gelecek onlar için yaptığın fedakarlıkların,harcadığın emeklerin,katlandığın güçlüklerin karşılığını alacaksın. Sen emekli olup koltuğunda otururken; öğrencilerinin yazdığı kitapları okuyacaksın. Onların oynadığı dizileri,sunduğu haber bültenlerini izleyeceksin. Onların yaptığı binada yaşayacaksın. Onların yetiştirdiği öğrencilerle karşılaşacaksın.

   Ve sen…

   Bütun bu güzel duyguları yaşayabilmek için öğretmen olmalısın. Öğretmenliğin geleceği senin ellerinde unutma. Sen yetiştireceksin doktoru,hemşireyi,mimarı,avukatı… Sen kurtaracaksın bu ülkeyi karanlıklardan.

 

Merve OKUR

Belirtilmedi
Bu yazıya oy verin < çok iyi > < iyi > < orta > < vasat > < kötü >
 
Genç yazarlar Kulübü / Web Tasarım : Orhancam