Genç Yazılar
Genç Hikayeler
Genç Şiirler
Genç Makaleler
Genç Fikirler
Genç Mizah
Haftanın Genç Yazısı
Genç Yazarlar Komitemiz
Üyelik İşlemleri

mail.jpg (2821 bytes)

Yazılarınızı göndermek için tıklayın

 
Bu yazı 1034 kez okunmuştur.
Zillete Müptela Olanlar

                               Zillete Müptela Olanlar

Çanakkale savaşında yüreğinde Allah aşkı ve Resulullah sevdası olan yiğitlerimiz düşmana karşı destan yazmıştır.

“Şafak, yüzbinlerce yıldız sönmeden sökmez derler”, milli şairimiz Mehmet Akif’inde dediği gibi “Bir hilal uğruna yarab ne güneşler batıyor.”

Yıldızlar sönmüş, güneşler batmış, her evden şehidler verilmiş, cephe gerisindeki telef olan insanları da sayarsak bu savaşta 3 milyon insan ölmüş, bir çoğu genç yaşta, hayatının baharında canını feda, kanını sebil etmiş, fakat; bu vatanı Allah ve Resulullah aşkıyla yetişecek, la ilahe illallahı yaşayacak ve yaşatacak, Hak ve hakikatleri çiğnemeyecek ve çiğnetmeyecek evlatlara bırakmışlardır.

İslam’ın yaşanmadığı ve yayılmasına imkan tanınmadığı zulüm dolu bir dünya için değil, İslam’ın yaşandığı ve yayılmasına imkan tanındığı bir dünya oluşturmak için bayrak bize geçti.

Allah’tan gelip, Allah için yaşayarak tekrar Allah’a dönmek, Resulullah aşkıyla yandıktan sonra vuslata ermek varken, düşman da ne oluyor ki...Gaflete düşmeyen ecdadımızın gözü gönlü zaten arşı gözlemede...

  Resulullah (s.a.v.) buyurdular:

  “Bir kimse ki, ne gazaya katılmıştır, ne bir gaziyi donatmıştır, ne de bir gazinin ailesini himaye etmiştir, Allah kıyamet gününden önce ona hiç beklemediği bir musibet eriştirir!” (Ebu Ümame (r.a.). Ebu Davud.)

 Hz. Ebu Bekir (r.a.) buyuruyorlar ki:

“Cihadı terkeden bir millet, zillete mübtela olur.”

Hz.Mevlana Mesnevi isimli eserinde diyor ki:

“Hz.İsa (a.s.)’ın dininde maslahat, dağ ve mağaralarda ibadettir. Bizim dinimizde ise maslahat, cenk ve cihaddır.”

Mehmet Akif Ersoy şöyle der:

“Şehamet dini, gayret dini ancak Müslümanlıktır,

Hakiki Müslümanlık, en büyük kahramanlıktır.”

Şehid Hasan el- Benna diyor ki:

“Gayemiz Allah, önderimiz Resulullah,

Anayasamız Kur’an, yolumuz Cihad,

En yüce arzumuz; Allah yolunda ölmektir.”

Mustafa Kemal’in Corinne Hanıma mektubu

“….Gerçekten de cehennem hayatı yaşıyoruz. Çok şükür, askerlerim pek cesur ve düşmandan daha mukavemetlidir. Bundan başka hususi inançları, çok defa ölüme sevk eden emirlerimi yerine getirmelerini daha çok kolaylaştırıyor. Filhakika onlara göre iki semavi netice mümkün. Ya gazi ya şehit olmak! Bu sonuncusu nedir bilir misiniz? Dosdoğru cennete gitmek… Orada Allah’ın en güzel kadınları, hurileri onları karşılayacak ve ebediyen onların arzusuna tabi olacaklar. Yüce saadet… Görüyorsunuz ya madam, benim insanlarım şehit olmayı ararken de budalaca davranmıyorlar. Peygamberimiz ne kadar bilgeymiş! İnsanların gerçek arzularını ne kadar iyi biliyormuş! Bana gelince… Çok yazık ki, bu inanmış insanların, Allah vergisi nitelikleri bende yok ama bu nitelikleri desteklemeyi de hiç ihmal etmiyorum.

“Çok garip bulduğum bir şey var: Erkeklere huriler ve başka güzel eğlenceler vaat eden Hazreti Muhammed, kadınlar için hiçbir taahüüde girmiyor. Bu duruma göre ölümden sonra erkekler, cennetteki kadınlara sahip olarak hoş vakit geçirirlerken, kadınların dayanılmaz hale düşecekleri anlaşılıyor. Öyle değil mi?

“Gördüğünüz gibi madam, dağdağalı ve kanlı bir yaşama alıştıktan sonra da insan, cennet ve cehennemden söz etmek ve hatta yüce Tanrı’yı bile eleştirmek için zaman bulabiliyor. Madam, eğer Tanrı’mızı eleştirerek günaha girmemi önlemek isterseniz, çarpışmalar dışında kalan zamanımı hangi meşgaleyle geçirebileceğim konusunda lütfen bana yol gösteriniz.”

 20 Temmuz 1915, Maydos  (İhsan Yılmaz, Milliyet Gazetesi, 9 Nisan 2001)

 

 

Belirtilmedi
Bu yazıya oy verin < çok iyi > < iyi > < orta > < vasat > < kötü >
 
Genç yazarlar Kulübü / Web Tasarım : Orhancam