Genç Yazılar
Genç Hikayeler
Genç Şiirler
Genç Makaleler
Genç Fikirler
Genç Mizah
Haftanın Genç Yazısı
Genç Yazarlar Komitemiz
Üyelik İşlemleri

mail.jpg (2821 bytes)

Yazılarınızı göndermek için tıklayın

 
 
Gönderen  
Kitap Adı FATİH HARBİYE  
Yazarı PEYAMİ SAFA  
Türü / Gönderilme Tarihi ROMAN 10.06.2007

4.ÖZETİM(FATİH HARBİYE)

 

 

Neriman ve Şinasi Darülelhan’dan beraber çıktılar ve Veznecilere kadar beraber yürüdüler. Neriman arkadaşıyla buluşacağından Şinasi’yi biraz geride bırakmıştı. Neriman ve Şinasi fazla konuşmadılar. Çünkü Şinasi Neriman’a söylediği sözlerin cevabını alamadığı için konuşmuyordu.  Nihayet şuurundaki yorgunluk vücuduna da geçmişti. Kolunun altındaki kemençe ona ağar geliyordu. Bugün Şinasi dağınık görünüyordu. Hafif uzamış tıraşı ütüsüz bir pantolon Şinasi için ayrı bir mesele olmuştu. Ondan bir iki adım önde giden Neriman’ın çevikliği kıyafetindeki itinayı gören Şinasi onunla kendi arasındaki farkı görebiliyordu. Neriman sevinçle karışan bu heyecanı Şinasi’yi tereddüde düşürüp onunla ayrılmamak için lüzumsuz sorular sormaya itmişti. Ama Neriman beklemeyerek oradan çabukça uzaklaştı. Şinasi günün bu saatlerinde ne yapacağını bilemiyordu. Ayrıca aklının bazı düşünceler sarmıştı. Neriman’ın arkadaşı onu çağırmamıştı, Bu yüzden o Darülelhan’daki kızların kendisinden hoşlanmadığını düşünüyordu. Daha sonra Beyazıt Meydanına gelince tramvay bekleme yerinde Neriman’ı gördü. Önce Neriman’ın tramvay bekleyip beklemediğini anlayamadı. Hem de Neriman’ın sürekli kol saatine bakıp durması Şinasi’yi tereddüde düşürmüştü. Neriman sonra tramvaya bindi ve Şinasi’de onun arkasından koşmaya başladı. Şinasi hiçbir şey duymuyordu. Sadece düşünüyordu. Aklına Neriman’ın arkadaşıyla konuşurken kendisini görmesi üzerine susması geldi. Sonra Neriman’ın evine gitti. Kapıyı Gülter açtı ve ona Neriman’ın nerede olduğunu sordu. Gülter Neriman’ın evde olmadığını Faiz Beyin yukarıda olduğunu söyledi. Yukarıya çıkınca Faiz Bey Neriman’ın yanında olmadığını görünce ona Neriman’ın nerede olduğunu sordu. Şinasi de ona Neriman’ın Fahriye ile olduğunu söyledi. Biraz Faiz Beyle konuştuktan sonra Şinasi evden ayrıldı. Faiz Bey uyumak için odasına gitti ama uyuyamadı. Aklı hep Neriman’ da idi. Kulağı hep dışarıdan gelen otomobil seslerini arıyordu. Daha sonra bir otomobil sesi duydu ve dışarı baktı. Bu Neriman’dı. Neriman eve girerken hep komşulara baktı ve Allaha şükür ki kimse yoktu. Neriman içeri girince Faiz Beyi karşısında gördü. Sonra koşarak odasına girdi. Ertesi sabah Neriman geç uyanmıştı. Başı çok ağrıyordu. Aklına Macit ve Maksim salonu geliyordu. Gülter odaya girdi ve Faiz Beyin çoktan kalktığını ve dışarıya çıkmak üzere olduğunu söyledi. Neriman, Gülter’e dün akşam Fahriyelerde olduğunu ve Fahriye’nin kendisini bırakmadığını ve geç olduğu için Fahriye’nin dayısının kendisini ev bıraktığını babasına söylemesini istedi. Gülter bunu Faiz beye söylediğinde Faiz Bey çok mutlu oldu.

Dün akşam Macit, Neriman’a baloya davet etmişti. Ama Neriman babasının şu sıkıntılı günlerde onu baloya götüremeyeceğini ve ona elbise alamayacağını düşündü. Neriman sonra Düarülelhan’a gitti ve Şinasi ile karşılaştı. Bu aralar Şinasi ile aralarında soğuk rüzgârlar esiyordu. Şinasi artık Neriman’ın ne yapmak istediğini anlamıyordu. Şinasi ile Neriman Faiz Bey istediği için birlikte eve geldiler. Şinasi uzun zamandır Faiz Beylere uğramıyordu. Eve gelirken Şinasi ve Neriman, Neriman’daki bu değişiklik yüzünden tartışmaya başladı. Neriman eve gelir gelmez hemen odasına koştu ve kapıyı kilitledi. Faiz Bey, Şinasi ve Gülter çok şaşırdı, Daha sonra Faiz Bey ve Şinasi salona gittiler. Faiz Bey artık, Şinasi ve Neriman’ın evlenmesi gerektiğini düşünüyordu. Şinasi bunu duyunca çok sevindi ve kabul etti.

Şinasi ve Neriman yaklaşık yedi senedir birlikteydi. Ama Neriman’ın hastalığı yüzünden evlenmeleri gecikti. Ertesi sabah Faiz Bey bu konuyu kızına da açtı. Ama Neriman babasından üç ay daha süre istedi. Faiz Bey hiçbir şey anlayamadı. Fakat fazla üstelemek de istemedi. Neriman artık babasına baloya gitmek istediğini de söyledi. Babası Şinasi’nin de onunla birlikte gelmesi şartıyla Neriman’a izin verdi. Aslında Neriman baloya Şinasi ile birlikte gitmek istemiyordu. Ama babası istediği için kabul etti. Neriman daha sonra elbise bakmaya gitti. Elbise almak için gitmişken bir de dayısına uğramayı düşündü. Dayısında bir kız vardı. Bu kız önceden birini sevmişti. Ama bu genç çok fakirdi. Bu yüzden genci terk etti ve zengin biriyle evlendi. Her şey önceden çok güzeldi. Ama daha sonra her şeyin para olmadığını anladı. Tekrar eski sevgilisine gitti. Fakat bu genç daha sonra bu kızı kabul etmedi. Neriman bunu duyunca çok üzüldü.Artık eve gitmeye karar verdi. Yolda Macit’i gördü. Macit’i bu görüşünde Macit ona artık eskisi gibi gelmiyordu. Önceden Macit’i Şinasi’den farklı görüyordu. Sonra ne kadar yanlış yaptığını anladı. Bunu babasına söyledi. Babası çok sevindi. Artık Şinasi’yle de evlenmekte istiyordu. Her şey yoluna girmişti.

 

 

                                                                                                   KİTABIN YAZARI

                                                                                                               Peyami SAFA

 

ROMANIN KAHRAMANLARI:

 

1-NERİMAN                                    :Faiz Beyin Kızı

2-Şinasi                                              :Neriman’ın Sözlüsü

3-Faiz Bey                                         :Neriman’ın Babası

4-Gülter                                             :Faiz Beylerin Hizmetçisi

5-Fahriye                                           :Neriman’ın Arkadaşı

6-Macit                                              :Neriman’ın Arkadaşı

 

                                                                                                 BURÇİN TUNCEL  

                                                                                  9/B     -     88 

                                                     ÇORUM ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ

 
Genç yazarlar Kulübü / Web Tasarım : Orhancam