Genç Yazılar
Genç Hikayeler
Genç Şiirler
Genç Makaleler
Genç Fikirler
Genç Mizah
Haftanın Genç Yazısı
Genç Yazarlar Komitemiz
Üyelik İşlemleri

mail.jpg (2821 bytes)

Yazılarınızı göndermek için tıklayın

 
 
Gönderen ahmedo  
Kitap Adı SİMYACI  
Yazarı PAULO CHELLO  
Türü / Gönderilme Tarihi ROMAN 30.07.2007

SİMYACI

         Dünya’yı bir çoban olarak gezmek isteyen  bir gencin gezisi boyunca yaşadıkları, öğrendiklerini anlatan bir eserdir.Tavsiye edilecek kadar güzel ve kaliteli bir kitaptır.Kendisine bir miktar koyun alır ve yola çıkar; gittiği yerlerden birinde, yaşlı bir kadının evinde kalması gerekiyordu birkaç gün… Daha sonra, bir tüccarın kızını görür ve bu kızdan hoşlanır.Oturduğu bir yerde yaşlı bir kralla karşılaşıp tanışır.

          Gördüğü bir düşün  üzerine Mısır Piramitlerini görmesini ve oralarda hazine bulacağını anlatacak bir düştü gördüğü… Yola çıkar ve bir tüccarın yanında parasını biriktirir ve yola çıkar  çölde bir yere gider bazı arkadaşlarıyla birlikte.Çölde  vardıkları yerlerde savaşlar oluyordu ve bu nedenden dolayı yerine ulaşamıyordu. Çölde kaldıkları yerde bir gençle tanışır ve bu gençle tanışmasıyla beraber Fatima adında bir çöl kızıyla tanışır.

          Daha sonra orada tanıştığı genç bir simyacıyı arıyordu ve bulmuştu. Simyacı bunu görür ve aradığını bulur. Simyacı bizim gencide alır ve çöldeki yolculuklarının hedefi olan Mısır Piramitlerine doğru  yola çıkarlar… Yolda giderken  bazıları tarafından  sıkıştırılıyorlardı ve bazıları tarafından da kaçırılmışlardı. Bunların götürüldükleri bir yerde simyacı olduklarını söylediklerinde kendilerine gülmüşlerdi.Fakat simyacılar kendilerini ispatlamışlardı ve mükafat olarak ta kendilerini serbest bırakmışlardı.. Biraz, çölde ilerledikten sonra simyacı genci orada yalnız bırakacağını söylüyor ve kendisinin ilerlemesini söylüyordu.

           Genç adam biraz gittikten sonra; simyacının sözü olan, yüreğini dinle ve oturup ağladığın yeri kaz hazinen orada  değini anımsıyor: Ve oturup ağladığı yeri kazıyor fakat bir şey bulamıyordu.Bu kazarken iki adam gelip bunu kazdığı yeri görüyor ve hazineyi oraya sakladığını anlayıp vermesi için bunu ölesiye dövüyorlardı.Fakat yinede genç simyacı uslanmamıştı ve tekrar oralardaki bir firavunincirinin altını kazıyor ve hazinesini buluyor ve geride bırakmış olduğu sevgilisi Fatima’ya doğru yol alıyordu ki kitap bitti…

 

Ahmet  TANRIVERDİ  tarafından  hazırlanmış  olan bir kitap  özetidir.

 

 
Genç yazarlar Kulübü / Web Tasarım : Orhancam